x

Žít single, nebo raději v páru? Podle některých vědců může být výhodnější to první

12.  2.  2018 | Jiří Černý | 64
Žít single, nebo raději v páru? Podle některých vědců může být výhodnější to první

Tzv. singles mají velkou šanci, že ze svého životního postoje budou značně profitovat. Z řady nedávných studií totiž plyne, že být sám má nezanedbatelné výhody.

Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

V roce 2015 Natalia Sarkisian a Naomi Gerstel zjistili, že singles mají na sociálních sítích spoustu přátel, přičemž jejich ochota pomáhat jim (nebo od nich naopak pomoc přijímat) je mnohem větší než v případě ženatých/vdaných jedinců. Tyto výsledky nezměnilo ani zohlednění faktorů jako rasa, pohlaví či výše příjmu.

Jak Sarkisian a Gerstel uvedli v jednom ze svých článků, „být single zvyšuje sociální spojení žen i mužů.“ Nu a o tom, že kamarádství má veskrze blahodárný vliv na naše duševní i fyzické zdraví, snad nikdo nepochybuje...

Muži by měli alespoň dvakrát týdně popíjet se svými přáteli Muži by měli alespoň dvakrát týdně popíjet se svými přáteli

Jiní vědci v témže roce analyzovali informace o cca 4500 lidech z 9 evropských zemí a odhalili, že singles mají v průměru nižší index tělesné hmotnosti. To koresponduje s rozšířeným názorem, že od okamžiku, kdy se „usadíme“, už nevěnujeme své kondici tolik pozornosti jako předtím.

Nezmínit nelze ani několik výzkumů, které samotu spojují s lepší kreativitou, intimitou či s větším pocitem svobody. „To, že někdo tráví čas sám, nutně nemusí znamenat, že je osamělý. Může to být klíčem k lepšímu sebepoznání,“ shrnula jejich závěry psychoterapeutka Amy Morin v rozhovoru pro Business Insider.

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc? Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Samozřejmě, že velké benefity mají i romantické vztahy. Podle psycholožky Belly DePaulo z University of California Santa Barbara bychom se však každopádně měli mít na pozoru před domněnkou, že singles ve skutečnosti trpí a netouží po ničem jiném, než někoho si konečně najít.

Další článek »

Diskuze
64 příspěvků
Témata článku: Věda, Výzkum, Zajímavosti, Zdraví, Lidé, Psychologie, Sociologie, Vztahy, Rozšířený názor, Sociální síť, Vědec, Evropské země, Duševní zdraví, Singles, Velká šance, Blahodárný vliv, Nízký index, Sociální spojení, Nedávná studie, Business insider, Tělesná hmotnost
Sdílet článek
Další mobilní weby