Vědci jsou sexy, ukázal průzkum 3M. Vědě však zároveň rozumí jen málokdo

13.  3.  2018 | Jakub Čížek | 12

3M si nechala zpracovat celosvětový průzkum (PDF), jak široká veřejnost vnímá vědce a vlastně i celou vědu. Pokud se vás nikdo na nic podobného neptal, je to nejspíše tím, že v Česku průzkum neprobíhal – nejblíže v sousedním Polsku, které 3M zařadilo mezi zástupce rozvojových zemí.

Komentář: O čem je věda a jaké má limity Komentář: O čem je věda a jaké má limity

A co z průzkumu vyplývá? Že je věda svým způsobem nové náboženství. Většina respondentů totiž přiznává, že o vědě nic neví, ale (respektive a proto) doufá, že věda vyřeší všechny problémy světa.

0552857d-648a-4992-b55c-1ca2a72383b1
O vědě toho moc nevíme. Snad proto doufáme, že vědci vyřeší všechny problémy světa.

Lidé jsou opravdu spíše optimisté. Vědy a toho, co přinese v budoucnosti, se obávalo jen 14 % respondentů, zatímco 66 % nadšeně předpokládá, že věda posune lidstvo zase dál.

Lidé věří především v to, že věda vyléčí nemoci, přinese efektivní čisté zdroje energie, čistou vodu a… A rychlý internet. Nejméně respondentů naopak předpokládá, že věda vyřeší hlad, stárnutí, přeplněná města a chudobu.

489acbff-b99a-4d78-a2de-89eb2cc6f717
Na večeři bychom zašli raději se známým vědcem než s hvězdou pop kultury

Vědci jsou zároveň podle průzkumu sexy – na večeři by šli lidé s malou převahou spíše se známým vědcem než s tradiční celebritou pop kultury, přičemž se to netýká pouze starších, ale i mladých dospělých.

Nejvíce vědcům ze zkoumaných zemí věří Indové, nejméně pak Poláci a Francouzi.

fadfcd07-3ba8-424c-8e5d-23fe04c01454
Slovíčko věda je pro většinu respondentů příslib vyřešení všech problémů světa

Další článek »

Diskuze
12 příspěvků
Témata článku: Věda, Budoucnost, Technologie, Výzkum, Statistiky, Průzkum, Česká republika, Celá věda, Vědec, Rozvojová země, Celosvětový průzkum, Polsko, Respondent, Večeře, Většina respondentů, Čistá voda, Široká veřejnost, Rychlý internet, Nové náboženství, Kultura
Sdílet článek
Další mobilní weby