V MIT vzniknou nejsilnější supravodivé magnety na světě

12.  3.  2018 | Jiří Černý | 13
V MIT vzniknou nejsilnější supravodivé magnety na světě

Massachusettský technologický institut (MIT) spojil své síly s nedávno založenou společností Commonwealth Fusion Systems (CFS). Jmenované subjekty doufají, že toto partnerství jim umožní do 15 let vybudovat pilotní fúzní elektrárnu.

Rozpuštěním kvarků získáme 8× víc energie než z jaderné fúze. K elektrárnám je ale ještě daleko Rozpuštěním kvarků získáme 8× víc energie než z jaderné fúze. K elektrárnám je ale ještě daleko

Jak nejspíš víte, jedním z nejslibnějších konceptů fúzního reaktoru je tokamak – jakási komora, která pomocí silných magnetů vytváří magnetické pole. To udržuje horké plazma pod kontrolou, takže se nemůže dostat do kontaktu se stěnami komory.

Odborníci z MIT chtějí nejprve postavit kompaktní tokamak SPARC, schopný generovat 100 megawattů tepla. Teplo nebude přeměňováno na elektřinu, ale využíváno k produkci cca 10 sekundových výkonových pulsů. Mělo by jít o více než dvojnásobek energie potřebné pro ohřev plazmatu.

Podívejte se na fúzní reaktor Tokamak ST40 Podívejte se na fúzní reaktor Tokamak ST40

Díky tomu by se mohlo podařit dosáhnout technických milníků potřebných pro zkonstruování prototypu plně škálovatelného fúzního reaktoru s kapacitou 200MW. Ten by už elektřinu vyráběl. Klíčem k úspěchu se mají stát nejsilnější supravodivé magnety na světě, na jejichž vývoji bude MIT pracovat během následujících 3 let. Potřebné finanční prostředky – více než 30 milionů dolarů – poskytne právě CFS.

Inkriminované magnety budou založené na materiálu, který začal být komerčně dostupný teprve nedávno. Konkrétně jde o ocelovou pásku potaženou sloučeninou známou jako YBCO ( „yttrium-barium-copper oxide“).

Soumrak fosilních paliv: První fúzní elektrárna možná bude už v roce 2030 Soumrak fosilních paliv: První fúzní elektrárna možná bude už v roce 2030

YBCO páska značně zjednoduší i urychlí stavbu fúzních zařízení. Nové magnety umožní zmenšit velikosti elektráren a jednotlivé komponenty se tak nebudou muset zhotovovat přímo na místě – půjde to i v nějaké továrně. V konečném důsledku by mohlo dojít k drastickému snížení celkových nákladů.

Další článek »

Diskuze
13 příspěvků
Témata článku: Budoucnost, Technologie, Výzkum, Elektřina, Energie, Reaktor, Jaderná fúze, Elektrárna, Fúzní reaktor, Drastické snížení, Založená společnost, MIT, Celkové náklady, Silný magnet, Magnet, CFS, Konečný důsledek, Dolar, Plazma, Následující rok, Nový magnet, Magnetické pole, Tokamak
Sdílet článek
Další mobilní weby