Úchvatné fotografie NASA ukazují pomalý pohyb antarktického ledu

Jak možná víte, odborníci z NASA v rámci Earth Observation Program již dlouhou dobu monitorují Arktidu i Antarktidu. Například tzv. Operation IceBridge se během minulého desetiletí soustředila na sledování stavu antarktického ledu.

Hlavním smyslem zmíněné operace je odhalit, jaký vliv na led mají klimatické změny. V listopadu loňského roku se uskutečnily další přelety nad jižní částí Antarktického poloostrova, při nichž bylo pořízeno několik úchvatných snímků pohádkově bílé krajiny.

Mj. na nich můžete vidět jakési „peřeje“ – místa, kde led protéká užšími kaňony a po strmějším podloží, v důsledku čehož vznikají další povrchové praskliny. Rychlost, s jakou k tomu dochází, je samozřejmě mnohem nižší, než kdyby se jednalo o vodu.

Všechny fotografie mají jedno společné – potvrzují, že led v dané oblasti proudí směrem k oceánu. Bohužel, právě tento led má potenciál zvýšit hladiny moří po celém světě.

„IceBridge existuje proto, že potřebujeme pochopit kolik ledu grónských a antarktických ledových desek v několika příštích dekádách přispěje ke zvýšení hladiny moří,“ komentoval to projektový manažer IceBridge Michael Studinger. „Abychom toho dosáhli, musíme měřit, jak se z roku na rok mění elevace ledové plochy.“

Zjistit, jak významné budou dopady klimatických změn, je zcela zásadní z hlediska navrhování případných protiopatření. Kromě toho jde o připomínku existence problému, který se týká celého lidstva a jehož řešení je zapotřebí najít dříve, než bude příliš pozdě.

Zdroj: Universe Today, NASA Earth Observatory

Diskuze (2) Další článek: Test HDD: Velké srovnání pevných disků s kapacitou 2 TB

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,