x

Super měkké struktury vytvořené pomocí 3D tisku napodobují lidské orgány

12.  1.  2018 | Jiří Černý | 2
Super měkké struktury vytvořené pomocí 3D tisku napodobují lidské orgány

Nová technologie 3D tisku umožňuje výzkumníkům vyrábět biologické struktury, které by mohly být použity pro regeneraci poškozených tkání či jako repliky orgánů. Metoda vyvinutá odborníky z Imperial College London je zajímavá především tím, že zahrnuje i kryogeniku.

3D tisk ze živých buněk: Umělé cévy vypadají jako živá tkáň 3D tisk ze živých buněk: Umělé cévy vypadají jako živá tkáň

Jak je hydrogelový inkoust vytlačován z 3D tiskárny, tzv. suchý led (pevný oxid uhličitý) ho rychle ochlazuje. Vzniklý gel je po rozmražení velmi měkký, ale nezhroutí se pod svou vlastní tíhou

„Kryogenika představuje nový aspekt této technologie – využívá fázovou změnu mezi kapalinou a pevnou látkou k tomu, aby spustila polymeraci a vytvořila super měkké objekty, které mohou držet svůj tvar. To znamená, že dotyčná technologie má široké možnosti použití,“ uvedl jeden z badatelů Antonio Elia Forte.

3D tisk - repliky orgánů 2.jpg

Tyto struktury se dokážou skvěle přizpůsobit stavbě tělesných tkání, díky čemuž se z nich dají udělat jakási lešení pro jejich obnovu – šablony, jež budou buňky povzbuzovat k růstu. Při testech vědci pracovali s kožními fibroblastovými buňkami, které se úspěšně uchytily a prosperovaly.

Je rovněž možné, že pomocí této techniky půjdou tisknout i repliky celých orgánů, na nichž by se následně mohly provádět různé pokusy – zejména takové, které nelze dělat na živých subjektech.

Vytištěné umělé srdce bije stejně jako skutečné Vytištěné umělé srdce bije stejně jako skutečné

„Zatím jsme vytvořili struktury o velikosti několika centimetrů, ale v ideálním případě bychom pomocí této techniky chtěli vytvořit repliku celého orgánu,“ konstatovala další členka týmu Zhengchu Tan.

Zdroj: Imperial College London

Další článek »

Diskuze
2 příspěvky
Témata článku: Technologie, Výzkum, 3D tisk, Zdraví, Medicína, Buňky, Orgány, Tkáň, Široká možnost, Pevná látka, Lidský orgán, Badatel, Replika, Struktura, Tisk, Ideální případ, Orgán, Celý orgán, Nová technologie
Sdílet článek
Další mobilní weby