Studie odhalila, proč se afričtí sloni děsí kvadrokoptér

8.  3.  2018 | Jakub Čížek | 4

Africký slon se jako jeden z největších savců zalekne jen máločeho. Na první pohled je to trošku paradoxní, ale zatímco lev si na něj netroufne, před včelou čtyřnohé monstrum rychle uteče. Důvod je prostý – těžko se ubrání jejímu žihadlu.

20 nejkrásnějších fotek z dronů za rok 2017 20 nejkrásnějších fotek z dronů za rok 2017

Afričané toho umně využívají a stejně jako na leckteré české zahrádce objevíte elektronické akustické plašiče krtků, v savaně používají plot z včelích úlů a sloni se mu vyhnou širokým obloukem.

38820914-b3ae-4003-9859-9f5ca2e9a4e8
Africký plot proti slonům složený z včelích úlů

Jenže to má nečekané souvislosti. Přírodovědci i zaměstnanci národních parků používají k monitorování stád drony, sloni před nimi však ze záhadných důvodů utíkají. Studie brzy odhalila, v čem je problém. Motory některých kvadrokoptér vydávají při vysokých otáčkách podobný zvuk jako včely a sloni se jich bojí.

Studentka navrhla minidron, který by mohl opylovat rostliny Studentka navrhla minidron, který by mohl opylovat rostliny

Studie dokonce srovnala několik modelů podle toho, který dron včely napodobuje nejvěrohodněji, přičemž velmi vysoko se umístily zejména kvadrokoptéry od DJI. Naopak 3DR Iris+ hmyz připomíná nejméně.

Drony by tedy bylo možné využít jako plašiče nejen slonů, ale i další zvěře, která nemá včely zrovna v oblibě.

Další článek »

Diskuze
4 příspěvky
Témata článku: Technika, Afrika, Slon, Výzkum, Drony, DJI, UAV, Létání, Kvadrokoptéra, Zvířata, Podobný zvuk, Včela, Národní park, Studie, První pohled, Široký oblouk, Vysoká otáčka, Plot
Sdílet článek
Další mobilní weby