Student udělal z Hondy Civic samořídicí auto. Jen za 700 dolarů!

27.  2.  2017 | Jiří Černý | 2

Brevan Jorgenson, který v současné době studuje na University of Nebraska, se rozhodl, že ze svou Hondu Civic předělá na samořídící vůz. Použil k tomu softwarové nástroje a plány, které jsou volně dostupné na Internetu. Celkové náklady tak činily pouhých 700 dolarů (cca 18 000 Kč).

Samořídící létající elektromobily nejsou sci-fi. V Dubaji začnou létat už od července Samořídící létající elektromobily nejsou sci-fi. V Dubaji začnou létat už od července

Tento talentovaný mladík byl jedním z betatesterů projektu Comma.ai (sanfranciský self-drivingový startup), který skončil fiaskem. Jeho autoři nedokázali splnit své sliby, že ještě před začátkem letošního roku začnou prodávat technologii pro samořídící vozy za méně než 999 dolarů, načež se rozhodli veškerou dokumentaci zveřejnit. A právě to Brevanovi umožnilo pustit se do práce. První testovací jízdu prý podnikl v lednu.

Přestože lidé stojící za projektem Comma.ai měli ambiciózní plány, jejich kit Comma One byl velkým zklamáním. Je totiž kompatibilní s pouhými dvěma automobily, z nichž jedním je právě Honda Civic (tím druhým 2016 Acura ILX). Jako malá náplast na tento neúspěch vznikl jakýsi „know-how balíček“ Comma Neo, který si lze stáhnout zdarma.

„Na dálnici byla tma a zkoušel jsem to sám, protože jsem si říkal, že kdyby se něco pokazilo, tak nechci, aby byl v autě ještě někdo jiný. Fungovalo to fenomenálně,“ uvedl v rozhovoru pro MIT Technology Review.

Je ale něco takového vůbec legální? Kupodivu ano. Federální ani státní zákony totiž tento tuning zatím nezakazují. Z toho ovšem automaticky neplyne, že pokud řidič například způsobí nehodu, jeho pojišťovna vzniklou škodu uhradí.

Napadlo vás vyslat samořídící Teslu do ulic, aby sama vydělávala přes Uber? Smůla, nepůjde to Napadlo vás vyslat samořídící Teslu do ulic, aby sama vydělávala přes Uber? Smůla, nepůjde to

„Pouhá skutečnost, že to můžete provozovat, vás nezbavuje občanskoprávní odpovědnosti,“ upozornil v této souvislosti profesor práv Bryant Walker Smith.

Zdroj: MIT, Brevan Jorgenson (foto)

Další článek »

Diskuze
2 příspěvky
Témata článku: Technika, Umělá inteligence, Automobily, Samořídicí automobil, Testovací jízda, Náplast, Acura, Stud, Smůla, První elektromobil, Škoda foto, Honda, Samořídící vůz, Walker, Nebraska, Ambiciózní plán, Hon, Tuning, MIT Technology Review, Know-how
Sdílet článek
Další mobilní weby