Prkno s motorem umožní létat nad vodou rychlostí až 40 km/h

  • Firma Lift Foils vyrábí speciální hydrofoilingová prkna
  • Tzv. eFoil svým uživatelům umožňuje vznášet se nad vodní hladinou
  • Prkna pohání tichý motor a ovládají se pomocí speciálního joysticku

Portorická firma Lift Foils vyrábí speciální hydrofoilingová prkna. Ta mají dole připevněnou dvojici malých křídel, jež (po nabrání dostatečné rychlosti) umožňuje vznášet se nad hladinou. Nadšenci do kite foilingu tento pocit již znají. Výjimečný zážitek nicméně láka i neprofesionály, kteří nechtějí trávit spoustu času tréninkem. Jak jim to však umožnit?

Právě nad tímto problémem si lámal hlavu Nicholas Leason. Šéfa výše zmiňované společnosti napadlo přidělat ke křídlům motor, který by udržoval prkno v pohybu. Zavřel se tedy do dílny a na koleni vytvořil prototyp. Ten sice "letěl" pouhých 15 metrů, ale to úplně stačilo. Koncept zafungoval, a tak se přešlo k výrobě komerčního modelu eFoil.

Výběr tichého elektrického motoru a jeho dodatečné naprogramování bylo relativně jednoduché. Potíže nebyly ani s hydrodynamikou (vypadá jako torpédo) či s použitím antikorozních materiálů.

Větší problémy nastaly až s výběrem ovládání. Portorikánci brzy zjistili, že bezdrátový vodotěsný a v neposlední řadě "plovoucí" joystick podporující Bluetooth jednoduše neexistuje. Museli si ho tudíž vyrobit sami.

Leason rozhodnutí nelituje. Do ruky padnoucí ovladač je totiž skvěle propojen s motorem, jenž na požadavky "řidiče" reaguje takřka okamžitě. Kromě toho v sobě má zabudováno i několik bezpečnostních prvků, jakými jsou například vypnutí motoru po uvolnění páčky, ponoření do vody, nebo v případě, že se joystick ocitne 3 metry od létajícího prkna. Displej dokonce nabízí i zobrazení aktuální rychlosti a stavu baterie.

S tou byly největší potíže a podnik musel sáhnout k řešení na zakázku, což se logicky prodražilo. Američtí inženýři nakonec přišli s lithiovou baterií, která dokáže přežít v drsném mořském prostředí a zároveň je lehce vyměnitelná. Výdrží však neohromí. Po cca hodině vznášení jí dojde šťáva. Plné nabití pak trvá 2,5 hodiny.

Co dalšího vynález přináší? Vysokou rychlost (motor dovede zařízení rozpohybovat až k 40 km/h), skladovatelnost (produkt lze rozdělit na 3 části - prkno, motor a stěžeň s křídly) a také vyšší míru využití - na rozdíl od surfingových nebo kiteboardingových prken nepotřebuje eFoil vlny, popřípadě vítr. Používat se dá jak na mořích, tak i na jezerech, přehradách či řekách.

13,5kilová hračka z uhlíkových vláken, kevlaru, sklolaminátu a nerezové oceli je dostupná hned ve dvou variantách. Model E1 je větší, stabilnější a "proletět" se na něm může i osoba vážící 100 kg.

Menší E1 Sport nabízí lepší manévrovatelnost, avšak unese pouhých 84 kilogramů. Obě verze jsou nabízeny ve 4 barvách (černá, modrá, zelená, fialová).

Že to zní až moc dobře? Máte pravdu. Celá věc má dva velké háčky. Pořízení této legrace vás vyjde na cca 275 tisíc korun. A na dodání si počkáte minimálně 5 měsíců.

Zdroj: Lift Foils

Diskuze (1) Další článek: Roztříštěnost Androidu v praxi: V telefonech je nejčastěji dva až tři roky starý systém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,