x

Od Antarktidy se odtrhnul gigantický kus ledu

17.  7.  2017 | Jiří Černý

Velká část tzv. Larsen C Ice Shelf – jednoho z vůbec největších šelfových ledovců – se před několika dny odtrhla od Antarktidy a nyní putuje oceánem. Dotyčná kra má zhruba 6000 kilometrů čtverečních a váží přes bilion tun.

Úchvatné: V Kaspickém moři se nalézá obří ledový diamant Úchvatné: V Kaspickém moři se nalézá obří ledový diamant

To, že k tomu dojde, vědci predikovali už delší dobu. „Pokud se to nestane v nadcházejících měsících, budu ohromen,“ konstatoval v červnu Adrian Luckman, který v rámci projektu MIDAS situaci pečlivě sledoval.

„Tuto událost předpovídáme měsíce a jsme překvapeni, jak dlouho trvalo, než povolilo několik posledních kilometrů ledu. Budeme i nadále monitorovat jak dopad oteplování na Larsen C Ice Shelf, tak osud této obrovské kry,“ dodal.

Mnoho odborníků se domnívá, že praskání ledu urychlují změny klimatu, nicméně v dané souvislosti je asi nejvhodnější mluvit o geografické příhodě – nikoliv klimatické.

Masivním metanovým kopulím v Severním ledovém oceánu prý hrozí exploze Masivním metanovým kopulím v Severním ledovém oceánu prý hrozí exploze

Budoucnost této kry, která dostala pracovní název A68, je nejasná. Teoreticky může zůstat vcelku, ale pravděpodobnější je, že se rozpadne na menší fragmenty. Některé z nich se v dané oblasti mohou pohybovat celá desetiletí, zatímco jiné se nejspíš přesunou do teplejších vod.

Zdroj: MIDAS, Foto: NASA

Podívejte se na záběry trhliny v Larsen C Ice Shelf pořízené před cca 4 měsíci:

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Globální oteplování, Geologie, Antarktida, Ledovec, Malý fragment, Kilometr čtvereční, Antar, Velká část, Gigant, Kra, Midas, Teplá voda, Pracovní název, Oteplování, Kus, Metan, LED, Celé desetiletí, Dlouhá doba, Poslední kilometr
Sdílet článek
Další mobilní weby