x

Od Antarktidy se odtrhnul gigantický kus ledu

17.  7.  2017 | Jiří Černý

Velká část tzv. Larsen C Ice Shelf – jednoho z vůbec největších šelfových ledovců – se před několika dny odtrhla od Antarktidy a nyní putuje oceánem. Dotyčná kra má zhruba 6000 kilometrů čtverečních a váží přes bilion tun.

Úchvatné: V Kaspickém moři se nalézá obří ledový diamant Úchvatné: V Kaspickém moři se nalézá obří ledový diamant

To, že k tomu dojde, vědci predikovali už delší dobu. „Pokud se to nestane v nadcházejících měsících, budu ohromen,“ konstatoval v červnu Adrian Luckman, který v rámci projektu MIDAS situaci pečlivě sledoval.

„Tuto událost předpovídáme měsíce a jsme překvapeni, jak dlouho trvalo, než povolilo několik posledních kilometrů ledu. Budeme i nadále monitorovat jak dopad oteplování na Larsen C Ice Shelf, tak osud této obrovské kry,“ dodal.

Mnoho odborníků se domnívá, že praskání ledu urychlují změny klimatu, nicméně v dané souvislosti je asi nejvhodnější mluvit o geografické příhodě – nikoliv klimatické.

Masivním metanovým kopulím v Severním ledovém oceánu prý hrozí exploze Masivním metanovým kopulím v Severním ledovém oceánu prý hrozí exploze

Budoucnost této kry, která dostala pracovní název A68, je nejasná. Teoreticky může zůstat vcelku, ale pravděpodobnější je, že se rozpadne na menší fragmenty. Některé z nich se v dané oblasti mohou pohybovat celá desetiletí, zatímco jiné se nejspíš přesunou do teplejších vod.

Zdroj: MIDAS, Foto: NASA

Podívejte se na záběry trhliny v Larsen C Ice Shelf pořízené před cca 4 měsíci:

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Globální oteplování, Geologie, Antarktida, Ledovec, Kus, Velká část, Metan, Dlouhá doba, Midas, Kra, Pracovní název, Kilometr čtvereční, Poslední kilometr, Antar, Gigant, Celé desetiletí, LED
Sdílet článek
Další mobilní weby