x

Nová studie spojila chřest s rakovinou a na internetu propukla panika

13.  2.  2018 | Jiří Černý | 7

V uplynulých dnech mnozí internetoví uživatelé zadávali do vyhledávačů fráze typu „asparagus causes cancer“, aby získali informace o tom, zda chřest skutečně může způsobovat rakovinu. Studie publikovaná v prestižním magazínu Nature totiž naznačila, že aminokyselina asparagin umožňuje agresivní formě rakoviny prsu rychlejší šíření tělem.

Nový test dokáže odhalit nejranější stadia 8 různých typů rakoviny Nový test dokáže odhalit nejranější stadia 8 různých typů rakoviny

Tento výsledek ovšem rozhodně nepředstavuje důvod ke strachu z konzumace dotyčné zeleniny. Za prvé, dotyčný výzkum byl prováděn na myších a nikoliv na lidech. Za druhé, šlo o myši, které již rakovinou trpěly – tudíž domněnka, že jí asparagin způsobil, je zcela mylná.

V neposlední řadě je třeba zmínit že, tato aminokyselina se nachází nejen v chřestu, ale i v celé řadě dalších potravin a navíc ji dokážou syntetizovat i některé naše buňky.

Šokující: Téměř 40 % úmrtí na rakovinu by se dalo předejít změnou životního stylu Šokující: Téměř 40 % úmrtí na rakovinu by se dalo předejít změnou životního stylu

Pokud se ale vztah mezi asparaginem a rychlostí šíření nádorových buněk potvrdí, odborníkům by to teoreticky mohlo umožnit vyvinout nové metody léčby založené na zablokování jeho produkce a speciální dietě. Zatím jde ale jen o teorii.

„V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že omezování některých potravin může pomoci bojovat proti rakovině. Je tedy důležité, aby si pacienti během léčby o všech zamýšlených změnách ve svém jídelníčku nejprve promluvili s lékařem,“ upozornil Martin Ledwick z UK Cancer Research.

Na rakovinu s marihuanou? Raději ne! Na rakovinu s marihuanou? Raději ne!

Lze ovšem předpokládat, že navzdory výše zmíněným skutečnostem se najde řada vychytralců, kteří aktuální situace využijí a začnou podobné diety nabízet coby účinné prostředky proti rakovině.

Další článek »

Diskuze
7 příspěvků
Témata článku: Výzkum, Medicína, Zdraví, Rakovina, Jídlo, Potraviny, Uplynulý den, Nature, Prestižní magazín, Dieta, Nádorová buňka, Účinný prostředek, Panika, Rychlé šíření, Publikovaná studie, Studie, Chřest, Agresivní forma, Celá řada, Současná doba, Nová studie, Nová metoda
Sdílet článek
Další mobilní weby