x

Německý startup chce na Měsíc umístit vysílač mobilního signálu

11.  8.  2017 | Jiří Černý | 16

PTScientists – jedna z firem, které se přihlásily do soutěže Google Lunar X Prize – chce pomocí svého modulu ALINA vyslat dva rovery na Měsíc. Tyto rovery, vyvinuté ve spolupráci s Audi, budou vybaveny solárními panely, dobíjecími bateriemi, HD kamerami… a budou potřebovat nějaký způsob, jak přenést data zpět na Zemi.

Na mladém Měsíci vanuly nadzvukové sodíkové vichry Na mladém Měsíci vanuly nadzvukové sodíkové vichry

Německý tým chce k tomuto účelu využít LTE technologii, tedy stejný bezdrátový komunikační systém, jaký nám na Zemi umožňuje telefonovat z mobilů.

Oproti typickém rádiovým přenosům má LTE jednu výhodu – nevyžaduje tolik energie. To znamená, že rovery by měly k dispozici víc „šťávy“ pro své výzkumné aktivity.

Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil (nová fotogalerie) Koncepční rover NASA vypadá jako Batmobil (nová fotogalerie)

„Budeme shromažďovat mnoho vědeckých dat o Měsíci a vysokorychlostní datová konektivita, kterou nám LTE poskytne, umožní roverům komunikovat s ALINA, aby tato cenná data odesílala zpět na Zemi,“ uvedl elektrotechnik týmu Karsten Becker v rozhovoru pro Wired.

Odborníci doufají, že jejich případný úspěch se stane prvním krokem k vybudování celé telekomunikační sítě. „Snažíme se ukázat, že na povrchu Měsíce můžete používat nejrozšířenější komunikační prostředky,“ řekl Becker serveru Space.com.

Nová mezinárodní vesmírná stanice bude u Měsíce Nová mezinárodní vesmírná stanice bude u Měsíce

„Zaměřujeme se na poskytnutí nákladově efektivního řešení problémů, které se objeví při výstavbě měsíční vesnice,“ dodal.

Zdroj: Wired, Space.com, Foto: PTScientists

Další článek »

Diskuze
16 příspěvků
Témata článku: Google, Vesmír, Technika, Technologie, Mobilní telefon, Země, Startupy, Měsíc, LTE, Audi, Kolonizace, Start-up, První krok, Vysílač, Space, Dobíjecí baterie, Datová konektivita, Efektivní řešení, Komunikační systém, Cenná data, Wired, Rover, Alin, Německý tým, Data
Sdílet článek
Další mobilní weby