x

NASA usiluje o zlato na zimních olympijských hrách. Účastní se disciplíny „monitorování sněhu“

12.  2.  2018 | Jiří Černý | 1

NASA má v Pchjongčchangu hned 11 „želízek v ohni“! Nejde ovšem o sportovce, ale o speciální přístroje, které měří množství a typ sněhu na sjezdovkách, tratích běžeckého lyžování atd.

Brána do tmy: Olympijský pavilon Hyundaie je aktuálně nejčernější budovou na světě Brána do tmy: Olympijský pavilon Hyundaie je aktuálně nejčernější budovou na světě

Tato pozorování jsou součástí projektu International Collaborative Experiments for PyeongChang 2018 Olympic and Paralympic Winter Games (ICE-POP), kterého se účastní 20 agentur z 11 zemí světa.

Odborníci z NASA provádí měření na 16 různých místech v blízkosti různých olympijských soutěží. Získaná data mj. slouží k předpovídání sněhových bouří. To samozřejmě značně usnadňuje práci organizátorům her, kterým ICE-POP poskytuje i informace o aktuálních povětrnostních podmínkách a řadě dalších věcí.

„Olympijské hry poskytují prostředky k testování některých našich pozorovacích metod a pomáhají rozvíjet předpovědní modely v reálném prostředí a umožňují, aby naše pozorování byly využívány i předpovídači a olympijskými plánovači,“ uvedl inženýr Manuel Vega.

Protože pozemní přístroje – například snímače sněhu, které díky vysokorychlostním kamerám a pokročilému softwaru dokážou zobrazit každou jednotlivou vločku ve sledované oblasti – dobře fungují ve snadno přístupných oblastech, ale ne už v náročném horském terénu, NASA zapojila i družice z GPM (Global Precipitation Measurement).

Máme první důkaz o tom, že na Marsu řádí intenzivní sněhové bouře Máme první důkaz o tom, že na Marsu řádí intenzivní sněhové bouře

V rámci ICE-POP jsou zpracovávány rovněž satelitní údaje o teplotě povrchu moře kolem Korejského poloostrova. Ty vědcům ukazují vědcům, kolik energie je k dispozici a kolik vlhkosti může být odpařeno do atmosféry a vysráženo jako sníh.

Zdroj: NASA

Další článek »

Diskuze
1 příspěvek
Témata článku: Olympijské hry, Jižní Korea, Výzkum, NASA, Počasí, Pozorování, Monitorování, Sněhová bouře, Zlato, Běžecké lyžování, Pchjongčchang, Korejský poloostrov, GPM, Pokročilý software, Přístroj, Získaná data, Předpovědní model, Reálné prostředí, Speciální přístroj, Disciplína, Sníh
Sdílet článek
Další mobilní weby