Nadějná novinka v oblasti mužské antikoncepce: „Molekulární kondom“

18.  5.  2017 | Jiří Černý
Nadějná novinka v oblasti mužské antikoncepce: „Molekulární kondom“

Vědci představili dalšího slibného kandidáta na mužskou antikoncepci. Respektive kandidáty – jde totiž hned o dvě chemické látky, které dokážou spermiím zabránit v tom, aby nabraly rychlost potřebnou k proniknutí do vajíčka.

Nový typ mužské antikoncepce je podobně efektivní jako vasektomie Nový typ mužské antikoncepce je podobně efektivní jako vasektomie

Součástí spermií je i takzvaný CatSper (název představuje kombinaci počátečních písmen „cation channel“ a „sperm“). Jeho úkolem je v ten správný okamžik umožnit vyplavení vápenatých iontů do bičíku, což vyvolá finální prudké kmitání. Bez této hyperaktivace spermie nemá šanci dostat se dovnitř.

CatSpery se obvykle otvírají v okamžiku, kdy spermie vstoupí do progesteronové zóny v blízkosti vajíčka. Odborníci z University of Berkeley ale nyní přišli na to, že jiné hormony – například testosteron, estrogen či hydrokortizon – by mohly o pozici v kanálu jaksi soutěžit a účinek progesteronu tím zablokovat.

Jak dopravit léky proti nádorům do ženského těla? Spermiemi! Jak dopravit léky proti nádorům do ženského těla? Spermiemi!

Následně se snažili nalézt chemikálie, které by se výše zmíněným hormonům podobaly natolik, aby dokázaly CatSper udržet zavřený a současně neměly jejich nežádoucí účinky. A to se jim nakonec povedlo.

Zcela konkrétně se jedná o dva tzv. triterpenoidy – lupeol a pristimerin. Není bez zajímavosti, že druhý zmíněný se nachází v rostlině Tripterygium wilfordi, která se už dlouhou dobu používá v rámci tradiční čínské medicíny.

Toto je první aplikace oficiálně uznaná jako antikoncepční metoda Toto je první aplikace oficiálně uznaná jako antikoncepční metoda

Pokud vše půjde dobře (zatím byla provedena pouze předklinická studie), mohlo by se jednat o skvělou formu nouzové i permanentní antikoncepce. „Tato metoda je nejen desetkrát účinnější než cokoliv, co je v současné době na trhu, ale zjevně znemožňuje oplodnění," uvedla vedoucí badatelka Polina Lishko v rozhovoru pro Wired.

Zdroj: University of Berkeley, Wired

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Výzkum, Medicína, Sex, Antikoncepce, Wired, Muž, Správný okamžik, První aplikace, Chemik, University of Berkeley, Oblast, Dlouhá doba, Kondom, Hormon, Vajíčko, Vedoucí badatelka, Iont, Testosteron, Bičík, Chemická látka, Počáteční písmeno, Nežádoucí účinek, Současná doba, Chemikálie, Mužská antikoncepce
Sdílet článek
Další mobilní weby