Jak zachraňovat životy na bojišti? Zpomalením biologického času!

7.  3.  2018 | Stanislav Mihulka | 4

Američané pracují na projektu, jehož účelem je manipulovat čas, který mají zdravotníci na bojištích na záchranu životů vojáků

  • Nejde o nějaký stroj času, ale o výzkum soustředěný na molekulární biologii
  • Vědci se snaží zpomalit biologické procesy a tím nabídnout zdravotníkům a samozřejmě také raněným vojákům více času.

Moderní zbraně často způsobují rozsáhlá, přímo devastující zranění. V takovém případě je jasné, že jde o čas. A času bývá velmi málo. Proto se američtí vojenští vývojáři DARPA rozhodli podpořit výzkum, jehož účelem je manipulovat čas, který mají zdravotníci na bojištích na záchranu životů vojáků.

Americká armáda má průšvih: vojáci s fitness náramky odhalili pozice tajných základen Americká armáda má průšvih: vojáci s fitness náramky odhalili pozice tajných základen

V tomto případě nejde o nějaký stroj času, ale o výzkum soustředěný na molekulární biologii. Vědci se snaží zpomalit biologické procesy a tím nabídnout zdravotníkům a samozřejmě také raněným vojákům více času.

V DARPA tento program pojmenovali Biostasis. Možná to zní tak trochu jako science-fiction, ale to je u výzkumů podporovaných agenturou DARPA poměrně obvyklé.

DARPA chce odposlouchávat mozky. Vyvíjí implantát, který přečte milion neuronů DARPA chce odposlouchávat mozky. Vyvíjí implantát, který přečte milion neuronů

Při výzkumu zpomalení biologického času se odborníci inspirují v přírodě. Zajímají je především populární želvušky, a také žáby skokani lesní. Tito živočichové mohou vstoupit do takzvané kryptobiózy, což je stav se zpomalením životních funkcí a současným zesílením odolnosti vůči nepříznivým podmínkám.

Zmínění skokani mohou přežít například zamrznutí do ledu i celé měsíce. Želvušky jsou pověstné tím, že přežijí téměř vše, od vyschnutí, zmrznutí a vaření, až po extrémně tvrdé záření a vzduchoprázdno, nemluvě o nedostatku vody, potravy nebo kyslíku po dlouhou dobu.

Jak vyhubit veškerý život na Zemi: vědci zkoumali tři možné scénáře Jak vyhubit veškerý život na Zemi: vědci zkoumali tři možné scénáře

Konkrétní mechanismy pro kryptobiózu, které používají želvušky a žáby, se navzájem liší. Vědci se chtějí u nich poučit hlavně v tom, jak je možné zpomalit životní pochody v celém organismu, aniž by došlo k jeho závažnému poškození.

Badatelé v programu Biostasis předpokládají, že nejprve ovládnou zpomalování jednodušších biochemických procesů, například těch, co jsou zaměřené na protilátky. Pak si chtějí poradit se zpomalením biologického času v celých buňkách, tkáních a nakonec i celém lidském tělu.

Elixír mládí vymaže staré buňky z těla Elixír mládí vymaže staré buňky z těla

Celý program by měl trvat pět let. Technologie, které tímto způsobem vzniknou, bude rovněž možné využít i mimo oblast záchrany životů na bojišti. Mohly by se uplatnit v civilní medicíně, při záchranných operacích v oblastech katastrof, ale také při zpracování krve, léčiv, rozmanitých biologických látek nebo potravin.

Další článek »

Diskuze
4 příspěvky
Témata článku: Příroda, USA, Výzkum, Medicína, Vojenství, Lidé, Zvířata, DARPA, Biologický proces, Celý program, Záchranná operace, Vojáci, Bojiště, Celý organismus, Zpomalení, Zdravotníci, Životní funkce, Celý měsíc, Dlouhá doba
Sdílet článek
Další mobilní weby