x

Experimentální lék likviduje chřipkové viry během 24 hodin

13.  2.  2018 | Jiří Černý | 9
Experimentální lék likviduje chřipkové viry během 24 hodin

Japonská farmaceutická společnost Shionogi uvedla, že vyvinula dosud nejrychleji působící lék proti chřipce. Jedna dávka tzv. baloxavir marboxil dokáže zlikvidovat chřipkový virus v průměru za 24 hodin.

Držíme palce: První univerzální vakcína proti chřipce prochází klinickými testy Držíme palce: První univerzální vakcína proti chřipce prochází klinickými testy

Pro srovnání – účastníci 3. fáze klinické studie, kteří užívali oseltamivir (Tamiflu) se viru zbavili v průměru za 72 hodin, zatímco jedinci dostávající placebo k tomu potřebovali v průměru 96 hodin.

Celkový čas potřebný ke zmírnění příznaků byl v případě baloxavir marboxil i oseltamiviru zhruba stejný, ale první zmíněný přípravek je mnohem efektivnější z hlediska snižování nakažlivosti.

„Mužská rýmička“: Mýtus, nebo tvrdá realita? „Mužská rýmička“: Mýtus, nebo tvrdá realita?

Princip funkčnosti oseltamiviru spočívá v blokování enzymu, který virus chřipky používá k reprodukci v hostitelských buňkách. Tvůrci nového farmaka se však místo toho soustředili na jiný druh enzymu, díky čemuž baloxavir marboxil dokáže infekci buněk zabránit.

Další výhodou je skutečnost, že úplně stačí jedna dávka (oseltamivir se užívá dvakrát denně po dobu pěti dnů). A aby byl výčet dobrých zpráv kompletní, baloxavir marboxil zabírá proti chřipkovým virům typu A i B.

Dobrá nálada může ovlivnit účinnost očkování proti chřipce Dobrá nálada může ovlivnit účinnost očkování proti chřipce

Podle novin The Asahi Shimbun dotyčný lék začátkem února dostal „zelenou“ od japonského ministerstva zdravotnictví, což znamená, že by se brzy – možná už letos v květnu – mohl začít vyrábět a prodávat. Tedy alespoň v Zemi vycházejícího slunce.

Další článek »

Diskuze
9 příspěvků
Témata článku: Výzkum, Zajímavosti, Země, Medicína, Zdraví, Japonsko, Léky, Virus, Vycházející slunce, Japonské ministerstvo, Lék, Dobrá zpráva, Průměr, Chřipkový vir, Enzym, Klinická studie
Sdílet článek
Další mobilní weby