Čína uvedla do provozu první elektrickou nákladní loď, která neprodukuje žádné emise

6.  12.  2017 | Jiří Černý | 26
Čína uvedla do provozu první elektrickou nákladní loď, která neprodukuje žádné emise

Čína se stala hrdým majitelem první celoelektrické nákladní lodi na světě. Ta byla uvedena do provozu minulý měsíc v Kantonu a v současné době se plaví po Perlové řece.

Čína vyvíjí nový typ válečných plavidel. Jde o veliké výzbrojní ponorky a lodě Čína vyvíjí nový typ válečných plavidel. Jde o veliké výzbrojní ponorky a lodě

Dotyčné plavidlo, které postavila Guangzhou Shipyard International Company Ltd, může po dvouhodinovém nabíjení urazit vzdálenost 80 km. Je dlouhé 70,5 metru a kapacita jeho baterie činí 2 400 kWh.

Loď se dokáže pohybovat tempem až 12,8 km/hod, což není zrovna moc. Je ovšem primárně určena k přepravě velkých nákladů – nikoliv k lámání rychlostních rekordů.

První autonomní lodě s elektrickým pohonem vyplují v roce 2020, nahradí kamiony První autonomní lodě s elektrickým pohonem vyplují v roce 2020, nahradí kamiony

„Protože je poháněná výhradně elektřinou, nepředstavuje žádnou hrobu pro životní prostředí,“ řekl o lodi Huang Jialin ze společnosti Hangzhou Modern Ship Design & Research Co, která stojí za jejím vzhledem.

Jistou ironií je, že tato loď momentálně slouží k transportu uhlí – takže svým způsobem přispívá k vytváření plynných emisí, které se podílejí na globálním oteplování.

Čínské námořnictvo postaví válečný trimaran Čínské námořnictvo postaví válečný trimaran

Nezbývá tak než doufat, že Čína pro ni brzy najde lepší využití. Podle magazínu Futurism by mohla převážet například součástky nezbytné pro konstrukci větrných turbín nebo lithium-iontové baterie.

Zdroj: Futurism, Ilustrační foto: Ines Hegedus-Garcia, CC BY 2.0

Další článek »

Diskuze
26 příspěvků
Témata článku: Technika, Čína, Baterie, Doprava, Lodě, Ekologie, Globální oteplování, Větrná turbína, Wikimedia, První auto, Životní prostředí, Oteplování, Loď, Hrdý majitel, Emise, Současná doba, Minulý měsíc, Rychlostní rekord, Futurism, Provoz, Nákladní loď, Kanton, Dobré využití, Velký náklad, Lithium-iontové baterie
Sdílet článek
Další mobilní weby