x

Brána do tmy: Olympijský pavilon Hyundaie je aktuálně nejčernější budovou na světě

9.  2.  2018 | Jiří Černý | 1
Brána do tmy: Olympijský pavilon Hyundaie je aktuálně nejčernější budovou na světě

Další zimní olympijské hry jsou tady a v Pchjongčchangu bude k vidění spousta zajímavých věcí. Mj. i pavilon společnosti Hyundai, který k příležitosti největšího sportovního svátku navrhl architekt Asif Khan.

Mrakodrap zavěšený na asteroidu? Může být vysoký přes 30 km a za den obkrouží čtvrt zeměkoule Mrakodrap zavěšený na asteroidu? Může být vysoký přes 30 km a za den obkrouží čtvrt zeměkoule

A čím je vlastně tato 10 metrů vysoká a 35 metrů dlouhá stavba tak mimořádná? Byla nabarvena jedním z nejčernějších pigmentů, které kdy byly vynalezeny - Vantablackem VBx 2. Díky tomu absorbuje 99 % veškerého viditelného světla.

Původní barva Vantablack byla vytvořen z milionů vertikálně uspořádaných uhlíkových nanotrubiček, z nichž každá má průměr asi 20 nanometrů a délku 14 až 50 mikronů. Díky tomu dokáže absorbovat 99,6 % veškerého viditelného, infračerveného i ultrafialového světla. Aplikovat ji na nějaký povrch je však opravdu náročné.

Tvůrce Vantablacku – Surrey NanoSystems – nicméně později vyvinul i verzi, která sice absorbuje pouze viditelné světlo, ale na zvolený objekt ji lze jednoduše nastříkat. Následovaly další barvy vhodné pro komerční využití, jež už nebyly založeny na nanotrubičkách. A jednou z nich je právě Vantablack VBx 2.

„Zdálky tato struktura vypadá jako okno, kterým lze nahlédnout do hlubin vesmíru,“ uvedl Khan. „Když do budovy vstupujete, máte pocit jako byste byli pohlcováni oblakem temnoty.“

V Číně vyrostou fascinující vertikální zahrady V Číně vyrostou fascinující vertikální zahrady

Interiér už ovšem působí úplně jinak. Po zářivě bílém Corianu (umělý kámen) zde proudí 25 000 vodních kapek za minutu. Ve středu se nachází malé jezírko, které se opakovaně napouští a vypouští. Vysvětlení tohoto kontrastu je jednoduché: Hyundai – která mj. vyrábí vodíkové palivové články – si přála, aby jedna část pavilonu odkazovala na vodík ve hvězdách a druhá na tentýž prvek ve vodě.

Foto: Hyundai

Další článek »

Diskuze
1 příspěvek
Témata článku: Olympijské hry, Jižní Korea, Zajímavosti, Stavby, Architektura, Voda, Světlo, Barvy, Viditelné světlo, Hyundai, Budova, Zajímavá věc, Komerční využití, Zvolený objekt, Pavilon, Pchjongčchang, Tma
Sdílet článek
Další mobilní weby